
U knjizi Moja Rusija. Mir ili rat? Mihail Šiškin istražuje korijene ruskih problema, od „Kijevske Rusi“ preko Moskovske Velike Kneževine, Carstva, revolucije i hladnog rata, do danas tridesetogodišnje Ruske Federacije. Analizira nelagodan odnos države i građana, objašnjava stavove režima prema ljudskim pravima i demokraciji te tvrdi da zapravo postoje dva ruska naroda: onaj razočaran i nezadovoljan, koji pati od „ropskog mentaliteta“, i onaj koji prihvaća „europske“ vrijednosti i pokušava se suprotstaviti ugnjetavanju. Rusija nije „zagonetka umotana u misterij unutar enigme“, o njoj naprosto ne znamo dovoljno.
Ova knjiga strastven je i potresan prikaz države upletene u svoju složenu i krvavu prošlost, kao i duboko osobno i povijesno točno ljubavno pismo sukobljenoj zemlji. Što se zapravo krije iza Putinova autokratskog režima i invazije na Ukrajinu te hoće li Rusija nastaviti svoj začarani krug preokreta i autokracije ili će njezin narod pronaći izlaz iz povijesti?
* * *
Oba pokušaja uvođenja demokratskog društvenog uređenja u Rusiju propala su. Prva ruska demokracija iz 1917. godine trajala je samo nekoliko mjeseci. Druga, 1990-ih, jedva je izdržala nekoliko godina. Svaki put kada moja zemlja pokuša izgraditi demokratsko društvo, uvesti izbore, parlament i republiku, nađe se u totalitarnom carstvu. Ruska povijest neprestano grize vlastiti rep. Je li robovsko stanovništvo plod diktature i diktatora ili su diktatura i diktator plod robovskog stanovništva? Kokoš i jaje. Kako prekinuti taj začarani krug? Gdje Rusija može imati novi početak?
* * *
Nakon rata dolazi proturatna književnost. Prisjetimo se Hemingwaya ili Remarquea. Ne sumnjam da će mladi autori pisati o svojim iskustvima iz ovog rata. I Rusi i Ukrajinci pisat će knjige, ali posve različite. Pisat će o boli gubitka, smrti, tuzi, ali u ukrajinskoj književnosti pojavit će se knjige o nastanku slobodne nacije, o junačkom otporu zlu, o borbi za ljudsko dostojanstvo, dok će se ruski pisci baviti temom priznanja nacionalne krivnje za počinjene zločine. Mržnja je bolest, kultura je lijek.
Mihail Šiškin
- ISBN: 978-953-369-045-2
- Dimenzije: 128x200 mm
- Broj stranica: 232
- Uvez: meki
- Godina izdanja: 2024.
- Naslov izvornika: Frieden oder Krieg: Russland und der Westen – eine Annäherung
- Jezik izvornika: njemački
- Prijevod: Višeslav Raos
Večernji list, "Obzor", 16. studenoga 2024., Nataša Vlašić Smrekar
Večernji list, "Obzor", 23. studenoga 2024., Nataša Vlašić Smrekar
Večernji list, "Obzor", 30. studenoga 2024., Nataša Vlašić Smrekar
24 sata, "Express", 29. studenoga 2024., Darko Vlahović
Večernji list, 10. prosinca 2024., Nataša Vlašić Smrekar
Političke perspektive: časopis za istraživanje politike, Vol. 14 No. 2, 30. prosinca 2024., Maroje Višić
Novi list, "Mediteran", 9. veljače, 2025., Jaroslav Pecnik
Povezane knjige

Taj dugi mamurluk
