Geopolitika XXI. stoljeća
- Društveni izazovi i međunarodne ravnoteže
- Sanja Vujačić, Jadranka Polović
U knjizi Geopolitika XXI. stoljeća. Društveni izazovi i međunarodne ravnoteže autorice Sanja Vujačić i Jadranka Polović, doktorice političkih znanosti i geopolitičke analitičarke, sabrale su svoje znanstvene i stručne tekstove pisane i objavljivane od 2017. do 2024. godine sustavno prateći i evaluirajući niz geopolitičkih i društvenih izazova, kako globalnih tako i regionalnih. Fokusirajući se na analitički pristup, otvaranje debate i transdisciplinarni dijalog, autorice na relevantan, slojevit i poticajan način obrađuju dvije velike cjeline, donoseći u svakom dijelu knjige niz tekstova u kojima izabranim geopolitičkim fenomenima prilaze argumentirano, polemično i višeslojno kako bi čitatelje potaknule na raspravu i dijalog koji su u srži znanstvene provjere.
* * *
Iako je zajednička vanjska i sigurnosna politika jedan od njezinih temeljnih stupova, Europska unija nije u stanju razriješiti niti jednu krizu s kojom se suočava: od rata na prostoru bivše Jugoslavije pa sve do recentnih sukoba koji se odvijaju u njezinu neposrednom susjedstvu – onog na prostoru Ukrajine, azerbajdžansko-armenskog ili izraelsko-palestinskog koji prijeti zapaliti Bliski istok. Ni za Zapadni Balkan EU nema prihvatljiva rješenja, očigledno je urušavanje politike proširenja koja je sve manje privlačna zemljama kandidatkinjama. Iako su ove regije od prioritetnog geopolitičkog interesa Europske unije, rješenja se traže između drugih geopolitičkih aktera dok EU pasivno i nemoćno promatra eskalaciju napetosti u svom dvorištu – prostoru Euroazije.
Jadranka Polović
* * *
Početkom XXI. stoljeća, Zapad se zatekao u istoj onoj klopki u kojoj je bio SSSR 90-ih godina prošlog stoljeća. U zoni utjecaja Zapada vlada liberalno jednoumlje (individualizam), kao nekad komunističko u SSSR-u (kolektivizam). Kako bi se zaštitio od prodora konkurentne ideologije, ovaj put je Zapad spustio željeznu zavjesu prema Istoku (The West vs. the Rest) i tako opasno ugrozio vlastiti opstanak. Naime, ljudske su organizacije najsloženiji sustavi koji podliježu prirodnim zakonitostima. A svako zatvaranje nekog sustava u vlastite granice vodi u entropijsku smrt – njegovo odumiranje. Zašto bi dakle Zapad danas prošao bolje nego SSSR krajem 1980-ih?
Sanja Vujačić
- ISBN: 978-953-369-052-0
- Dimenzije: 155x230 mm
- Broj stranica: 340
- Uvez: meki
- Godina izdanja: 2024.
Ova knjiga donosi politički stav o krizi modernosti koja istovremeno rastače znanje (postmodernizam) i homogenizira kulturu (transhumanizam). Rezultat te geopolitičke krize svijeta, suprotstavljenost slobode upravo ondje gdje bi trebala biti osnova društvenog tkiva, dovedena je u fokus. Kako se ističe u proslovu knjige: „Demokratska opredjeljenja ne možemo ponovno izmisliti. Zato ih vrijedi ponovno oživjeti.“ Stoga ova knjiga poziva na ponovno otkrivanje objektivnih principa kulturnih, socioloških i civilizacijskih različitosti.
prof. dr. sc. Petar Popović
Dosadašnji društveni i geopolitički izazovi XXI. stoljeća koji su u središtu zanimanja autorica, u ovoj su knjizi dobili odgovarajući kredibilitet i integraciju u logično postavljenu cjelinu. Njihov način povezivanja i interpretiranja tih izazova, odnosno geopolitičkih i društvenih procesa i aktera, ključni je znanstveni doprinos djela, baš kao i mogućnost da se njima inicira dijalog.
doc. dr. sc. Boško Picula